22.07.2024

Файне місто Одеса

Сайт міста Одеса. Події, новини, огляди

В Україні не буде “обмежено придатних”: за кілька днів наберуть чинності нові правила для призовників

Закон про забезпечення прав військових на соціальний захист, який набирає чинності 4 травня, серед іншого передбачає скасування статусу “обмежено придатних” до служби та зобов’язує пройти повторну медкомісію.

Нові правила досліджував РБК-Україна.

Як йдеться у перехідних положеннях, громадяни України, визнані обмежено придатними до військової служби до 4 травня, протягом 9 місяців підлягають повторному медичному огляду (фактично до кінця 2024 року). Щоб згідно з новими правилами визначити, придатні вони чи ні.

Також для цього у відповідність до закону необхідно привести підзаконні акти. Йдеться про зміни до наказу Міністерства оборони №402 про військово-лікарську комісію. Поки його немає, медики не мають необхідних критеріїв, щоб визначати ступінь придатності.

Як заявила директорка департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксана Сухорукова, зміни до наказу почали погоджувати два тижні тому. За її словами, умови прописуються детальніше. Захворювання прив’язані до МКБ-10 (Міжнародної класифікації хвороб Десятого перегляду), а також описані критерії, коли особа придатна або непридатна, тобто коли стан є важким, середнім чи легким за групою захворювань.

Оновлені критерії містять кілька тисяч діагнозів. І у кожній групі захворювань можуть бути як придатні, так і непридатні до служби – це від ступеня порушення функцій.

“Наприклад, якщо у людини виразка була в анамнезі і залишився лише рубець – придатний. А якщо виразка була ускладнена, було проведено оперативне втручання з видаленням значної частини шлунка, то людина непридатна”, – пояснила Сухорукова.

Фактично буде п’ять статусів: непридатний та чотири категорії придатних, залежно від ступеня функціональності.

Категорії придатних:

  • придатні (повністю)
  • придатні до служби у військових вишах, ТЦК, частинах забезпечення, установах, організаціях (але непридатні до служби у штурмових військах, морській піхоті, Силах спецоперацій, підрозділах спецназу тощо)
  • придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до військового вишу)
  • придатні до виконання специфічних завдань

Закон не містить прямого обов’язку обмежено придатним самостійно прибути до ТЦК для проходження комісії. Але дає право військкоматам направляти таких військовозобов’язаних на медогляд. Однак варто зазначити, що 18 травня набуває чинності новий закон про мобілізацію, який зобов’язує всіх протягом 60 днів оновити дані до ТЦК. Відповідно, при оновленні облікових даних можуть направити повторну ВЛК.

Copyright © Файне місто Одеса