Музеї Одеси — це особливі місця, які привертають увагу одеситів та гостей міста своєю тишею, величністю та якоюсь таємничістю. Тут дійсно присутня історія, в яку хочеться поринути, доторкнутися до мистецтва, особистих речей людей, що давно померли, відчути атмосферу минулої епохи. Для любителів високого мистецтва чудово підійде Одеський національний художній музей, розташований у самому центрі міста.
Знаходиться він у палаці Наришкіних. Першою власницею музею була княгиня Наришкіна (у дівоцтві Потоцька), завдяки чому він став справжньою пам’яткою архітектури, що відбиває початок 19 століття. Звичайно, згодом будівлю трохи відреставрували, і вона вже не має того величного вигляду. Тим не менш, це ніяк не позначилося на народній любові до нього: тут завжди багато відвідувачів, у тому числі й школярів, яких приводять на екскурсії.
Музей відкрито щодня з 10.30 до 17.30. Вихідний – вівторок. По буднях сюди приходять переважно учні чи приїжджі, а місцеві найчастіше обирають для відвідування суботу та неділю. У будь-якому випадку екскурсію краще заздалегідь спланувати.
Що можна побачити
По суті, у Художньому музеї Одеси є практично все, що пов’язане з образотворчим мистецтвом. Це і картини, і графіка, і декоративно-ужиткові вироби, і скульптури. Окремо слід виділити іконопис XVІ століття: тоді він був особливо популярним, самий розквіт. Сам музей досить об’ємний, він займає 26 залів, а в ньому розміщено близько 10 000 найрізноманітніших робіт. Це картини Айвазовського, Крамського, Шишкіна, Сурікова, Реріха, Сєрова, Нілуса, Сомова, Врубеля, Кустодієва, Рєпіна та інших відомих майстрів.
Співробітники музею розсортували картини не лише за авторами, а й за часом: спочатку йдуть раніші художники, потім відвідувачі дедалі більше наближаються до сучасності.
Окремо розташований відділ мистецтва ХХ-ХХІ. Тут людям відкривається історія Одеси, починаючи з приходу до влади більшовиків, тобто з 1920-х років.
Крім безпосередньо самого Художнього музею, палац Наришкіних відомий ще чимось. Під ним розташовано кілька галерей напівпідвального типу. Найефектнішим вважається підземний грот, у якому проводяться екскурсії. Саме тут відвідувачі можуть докладно дізнатися про історію палацу, про його власників та благоустрій. Такі відвідини – це вишенька на торті після огляду всього музею. До того ж підземна Одеса у будь-якому вигляді оповита таємницями: про неї ходить маса легенд та переказів, у тому числі й містичного штибу.
Таким чином, якщо людина любить мистецтво, то Одеський національний художній музей – це чудова нагода подивитися на роботи улюблених живописців, приємно провести час та послухати екскурсоводів.