14.07.2024

Файне місто Одеса

Сайт міста Одеса. Події, новини, огляди

Одеські катакомби: Історія та легенди

карта одеських катакомб

Одеса є не просто найкрасивішим містом, яке розташоване на узбережжі Чорного моря. Крім численних визначних пам’яток, ресторанів та кафе вона ще зберігає багато таємниць. Одна з них досі не розгадана і, щиро кажучи, навряд чи варто на це сподіватися. Йдеться про знамениті одеські катакомби.

Звісно, у сенсі цього терміну їх не можна назвати такими. Тобто це не підземна церква, де відбувалися б релігійні ритуали, як це було в ранній християнській церкві. Проте катакомби відомі іншими речами, зокрема своїми численними лабіринтами, сходами, шахтами. Заблукати тут дуже легко, тому влада Одеси неодноразово намагалася закрити вхід у катакомби та заборонити людям сюди заглядати. На жаль, безуспішно.

Одеські катакомби

Трохи історії

Одеські катакомби розтягнуті приблизно на 2500 кілометрів, тобто це, по суті, повноцінне підземне місто. Вони почали з’являтися у першій половині 19 століття, коли робітники почали видобувати вапняк та прокладати для цього шахти. Робота йшла дуже ретельно, вони перетиналися, переходили одна до одної. Основна частина розташована все-таки не в самій Одесі, а в селі Нерубайське. В даний час вхід звідти міцно закритий.

каткакомби одеса

У катакомбах у різний час жили люди. Це були і контрабандисти, які займалися нечесною торгівлею за часів Російської імперії, і бандити, і біженці. Але найбільшої популярності катакомби набули у Велику Вітчизняну війну, коли в них ховалися радянські партизани. Незважаючи на вельми своєрідні умови, тут цілком можна жити: люди влаштовували тут кухні з печами, спальні, розважальні приміщення для ігор у карти та доміно. Спали вони на спеціальних прибудовах, які для зручності завалювали сіном.

катакомби в Одесі

Не дивно, що з одеськими катакомбами пов’язано багато легенд, міфів та повір’їв. Особливо це історія для Білого Мисливця, який досліджував будову підземного світу приморського міста. На жаль, він так і загубився в цих шахтах, проте його примара все ще продовжує гуляти там і шукати вихід. Зустріч із Білим Мисливцем вважається поганою прикметою.
Є й інша історія. більш приземлена. Одесити впевнені, що в одній із катакомб було заховано золоті монети та інші скарби. Причому вони лежать там досить давно, ще з дореволюційних часів. Згідно з повір’ям, їх там залишив аристократ, що вцілів під час катастрофи Титаніка. Він боявся, що більшовики, які прийшли до влади, конфіскують все майно, тому вважав за краще вкрити його в надійному місці. Ось тільки ніхто досі не зміг його знайти, як і незліченні багатства.

Таким чином, одеські катакомби справді вражають уяву. Ось тільки ходити сюди таки не варто, бо загубитися тут дуже легко.

Copyright © Файне місто Одеса