Джерело: bessarabiainform.com
До Дня Незалежності України та Дня міста Арциз вперше в Арцизькій громаді відбулася оглядова автобусна екскурсія “Стежками бессарабських колоністів”. Деталі “Бессарабія INFORM” повідомляє з посиланням на відділ культури та туризму Арцизької міської ради.
Екскурсія відбулася за ініціативи КЗ “Арцизький історико-краєзнавчий музей” та за підтримки Арцизької міської ради.
“Вивчення історії України починається з того місця, де ти народився. Бессарабський край такий цікавий та самобутній, але такий ще малодосліджений та популяризований. Кроком до більш глибокого занурення в нашу історію стала екскурсію місцями перших колоністів Бессарабії”, – зазначили організатори.
Першим блоком екскурсії було місто Арциз. Не секрет, що засновниками міста були німці. Приїхавши до незнайомої місцевості, вони почали шукати питну воду. І саме тому першою локацією став колодязь німецьких колоністів, нещодавно відновлений за ініціативи Павла Гафінця. Потім вирушили до найстаршої школи міста, розташованої у поселенні Старі Брієни. Там збереглася тогочасна архітектура, адже вона завжди використовувалась за її прямим призначенням. На завершенні першого блоку був курган з його чарівними видами на все місто Арциз.
Наступною локаційною зупинкою стала будівля колишньої німецької🇩🇪 кірхи у с.Плоцьк. Це одна з небагатьох кірх, які збереглися на території нашої громади.
Далі перейшли до вивчення історії переселенців з Болгарії🇧🇬 – с.Виноградівка. Тут, на базі Виноградівського Будинку культури, існує музейна кімната, де по крихтах зібрано та збережено історію села і його людей. Також відвідувачі екскурсії мали змогу побачити особливості вбрання, облаштування кімнати, послухати пісні та скуштувати страви болгарської кухні.
Кінцевим блоком екскурсії стало с.Кам`янське, різноманітне у своїй надзвичайно цікавій історії. Відвідали давнє козацьке кладовище, найстарше поховання якого датується 1811 роком. Потім побували на подвір’ї місцевої церкви, історія якої починається в 1819 році. Відвідали один з небагатьох збережених пам’ятників часів Першої світової війни. І наостанок, зайшли на гостину до місцевої ткалі Євдокії Дем’янівни. Бабуся є авторкою власного візерунка для домотканих килимів.
“Підсумовуючи, хочеться сказати, що наш край майорить надзвичайними пам’ятками історії. На жаль, кожного дня проходячи повз них, ми навіть не здогадуємося про їх значущість. Тому закликаємо кожного до вивчення історії. Розпочніть з історії рідного будинку і Ви знайдете багато цікавого. Дякуємо за допомогу в організації та проведенні екскурсії старостам, працівникам освіти та культури з с.Плоцьк, с.Виноградівка, с.Кам’янське, а також відділу освіти, молоді та спорту за наданий транспорт.”, – повідомили у відділі культури.