11 липня в застосунку «Резерв+» з’явилася можливість сплатити штраф за порушення правил військового обліку. На першому етапі — для тих, хто не уточнив дані до 16 липня 2024 року.

12 липня науковець і волонтер Антон Сененко поскаржився, що йому теж прийшло сповіщення про штраф. Попри те, що дані він уточнив вчасно і що три місяці ходить до ТЦК та СП по нову відстрочку (востаннє був 26 червня 2025 року).

У подібній ситуації, судячи з коментарів, опинилося чимало колег Сененка. Водночас під допис прийшли і представники цифрової команди Міноборони, щоб пояснити причини проблеми.

Чому користувачам Резерв+, які не мали проблем з неуточненими даними, прийшло сповіщення про штраф, про що це свідчить і чим врешті закінчилася історія науковця — читайте далі.

X Google news Telegram Instagram Youtube «Сплатіть штраф онлайн». Як оновлення в Резерв+ підсвітило незлагодженість між Міноборони і ТЦК

Що сталося

Після того як 18 травня 2024 року набув чинності закон про мобілізацію, до 16 липня всі військовозобов’язані мусили уточнити дані: номер телефону, адресу проживання й електронну. 

LB.UA – 16 років разом. Якість незмінна
Підтримайте нас!

Штрафи від ТЦК за неуточнені дані. Що наразі відомо про те, як це працюватиме

Щоб знизити навантаження на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Міноборони запустило Резерв+.

Зі слів Антона Сененка, тоді він не встановлював застосунку — пішов до Голосіївського ТЦК. Далі науковець що три місяці ходив до ТЦК поновлювати відстрочку.

Науковець і волонтер Антон Сененко Науковець і волонтер Антон Сененко

19 листопада, розповів Сененко, він установив Резерв+.

«Сподівався, що він мені допомагатиме. І саме цю дату Резерв+ чомусь вважає датою уточнення даних», — написав науковець.

Отже, застосунок помітив, що з його даними не все гаразд, і прислав сповіщення про штраф у розмірі 8 500 грн (50 % від повної вартості).

Що кажуть у Міноборони

У цифровій команді Міністерства оборони України, яка відповідає за роботу застосунків, підтверджують, що система дійсно розпізнала Сененка як того, хто не уточнив даних вчасно.

«Це повідомлення — лише сповіщення про виявлення порушення. Тобто система сама бачить, що у військовозобов’язаного не було уточнення облікових даних в період з 18.05.2024 до 16.07.2024 і розсилає таке сповіщення про яке написав Антон», — прокоментував LB.ua Сергій Корж, представник цифрової команди Міноборони, яка розробляє та підтримує застосунки «Резерв+» і «Армія+».

Сталося це тому, що ТЦК не вніс тієї події, коли Сененко прийшов уточнювати дані, у систему «Оберіг» (електронний реєстр військовозобовʼязаних, з якого підтягує дані Резерв+).

«Те, що в нього було таке уточнення даних шляхом фізичного відвідування ТЦК, каже якраз про те, що про цей візит належно не внесено даних в Оберіг. Тому реєстр цього уточнення не бачить», — пояснив Корж.

Виходить, якби Сененко встановив Резерв+ до 16 липня минулого року, такої проблеми не виникло б.

«Чи тільки в нього така ситуація? Звісно, ні. Така ситуація цілком можлива, коли в ТЦК або не мають технічної можливості (захворіли всі, хто має доступ, зламалася техніка, будь-яка інша причина), або просто забувають внести дані в реєстр», — зазначив представник Міноборони.

І тут не залежить, відстрочка в людини чи бронювання, — помилка могла зачепити будь-яку категорію військовозобов’язаних.

«Усі військовозобов’язані, згідно зі змінами в законі про мобілізацію, мали уточнити свої контактні дані в період 60 днів з дня набуття чинності того закону. Якщо вони цього не зробили (або, як Антон, зробили, але даних про це в системі немає), то це вважають порушенням», — пояснив Сергій Корж.

Похід у ТЦК

Сененко поділився, що розбиратися із ситуацією йому допомагало Міноборони. Так вдалося з’ясувати, що якщо Резерв+ на титульній сторінці світиться червоним — це означає, що порушення таки є і треба йти в ТЦК розбиратися.

У його випадку застосунок не підсвічувався. 

«Чому Резерв+, бачачи невідповідність даних, що в людини ймовірне протермінування оновлення даних, так прямо і не пише людині: “альо, тут, імовірно, протермінування, зверніться в ТЦК”, або ж чому сам Резерв+ не звертається в ТЦК з проханням уточнити дані по такій-то людині і тільки тоді просити його сплатити штраф? Питання риторичне», — зазначив науковець.

Робота ТЦК та СП Робота ТЦК та СП

З приводу погодження штрафу в Міноборони пояснили, що застосунок сповіщає не про наявний штраф, а лише пропонує визнати порушення самостійно (якщо таке є) і створити заяву у своєму кабінеті на його оформлення. 

«Тобто порушення може не існувати в природі. Це може бути проблема з боку ТЦК. Реєстру. Гігантської магнітооптичної флуктуації. Тощо. Але Резерв+ пропонує саме Вам добровільно [про всяк випадок] визнати провину і погодитися на штраф.Теоретично, як мені пояснили, потім цей штраф має ще затвердити ТЦК, але як воно буде насправді — ніхто не знає, бо ситуація існує лише два дні», — написав Сененко.

Коли він намагався потрапити в ТЦК, то зіштовхнувся з чергою чоловіків, які також приїхали дізнатися з приводу штрафу.

«Ви думаєте, я потрапив в ТЦК, щоб пан майор подивився в екран, поляскав мене по плечу і сказав: фальшива тривога, все гаразд? Ні. Бо графік прийому класичний для Голосіївського ТЦК та СП — понеділок, середа, субота з 9-ї до 13-ї. Колись я був 1789-м в черзі і чекав п’ять днів. Зараз навіть не знаю, яким буду і коли потраплю», — написав Сененко.

Розклад роботи Голосіївського ТЦК та СП Розклад роботи Голосіївського ТЦК та СП

У Міноборони зазначають: якщо застосунок не підсвічує червоним, іти до ТЦК немає необхідності.

«Через те, що термін стягнення за таке порушення вже сплив, то йти, просто щоб виправити помилку, немає сенсу. Але якщо людина все ще відмічена як така, що “в розшуку”, то тоді так, треба — зробити подання на зняття з розшуку можуть тільки в ТЦК», — пояснив Сергій Корж.

Справа, якої не було

Згодом науковець написав, що на нього відкрили справу в Резерв+.

У Міноборони пояснили це технічною помилкою під час генерації PDF з інформацією, яка є про військовозобов’язаного в Оберезі. Яку може замовити кожен користувач Резерв+.

«У розділ “Адміністративні справи” цього документа потрапили також відомості про оці виявлені системою (але ще не оформлені належно офіційно) порушення військового обліку. Ця проблема вже виправлена», — зазначив Сергій Корж.

Фінал

Документ з інформацією про відкриту справу зник і в застосунку Антона Сененка.

«Очевидно, що проблема пролягала у взаємодії між додатком і ТЦК, що в базі не має відображатися на користувачах. Удвічі приємніше, що так, як і в мене, інформація про неіснуюче правопорушення зникла в тисяч інших людей, яким тепер не потрібно йти в ТЦК, щоб на власні очі переконатися, що вони нічого не порушували, і не потрібно платити ані 8500 грн, ані 17000 грн. 

Це суттєво розвантажить центри комплектування від натовпів отетерілих громадян і, я сподіваюсь, полегшить життя тим, у кого Резерв+ світиться червоним: порушення дійсно є, і потрібно витратити певний час на з’ясування обставин і наслідків», — поділився науковець.

Водночас заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко на днях анонсувала, що незабаром у Резерв+ з’явиться можливість оформити відстрочку і для науковців, і для військовозобов’язаних, які мають чоловіка або дружину з інвалідністю І чи ІІ групи.

Реформа ВЛК, переведення через Армія+ і скарги від військових. Інтерв’ю з Катериною Черногоренко, заступницею міністра оборони

Катерина Черногоренко Катерина Черногоренко

Різні структури

Про реформу системи ТЦК та СП говорять уже не перший рік. Почасти цифрові інструменти мали б стати підстраховкою і зручною альтернативою для військовозобов’язаних. 

Та схоже, незлагодженість деяких процесів далі існує, хоч застосунок працює уже більш ніж рік. Як зауважив і Сененко: «Якщо спробувати оцифрувати хаос, то вийде оцифрований хаос».

Проблему вбачають у тому, що ТЦК та СП підпорядковуються Сухопутним військам, а не Міноборони, яке працює над застосунками. Про це говорив і Тарас Чмут, керівник фонду «Повернись живим» на стримі Мілітарного. Щоправда, в контексті рекрутингу в бригади без участі ТЦК.

«Вважаю, що це правильний крок, це треба розвивати й посилювати. Це має робити Міністерство оборони. Фактично зараз це десь так і відбувається. Міністерство має створювати політику, умови і підтримувати це. ТЦК має бути для обліку і так далі, але ТЦК у нас під Сухопутними військами чомусь, і це теж не дуже правильно», — зазначав Чмут.

Тарас Чмут Тарас Чмут

У контексті реформи ТЦК він зазначав у нещодавньому інтерв’ю Українській правді, що в Міноборони про це йшлося ще у 2023 році. Запевняли, що є стратегія, бачення.

«Зараз липень 2025-го і нічого не відбулося. Бо це настільки токсична тема, що ніхто не хоче заходити і наводити в ній порядки. З іншого боку, це настільки велика проблема, що вона не вирішиться зміною прізвищ. Ця проблема вимагає якоїсь окремої команди, яка вибудує паралельний трек і тільки потім поховає те, що є зараз», — зазначив Чмут.

Катерина АмелінаКатерина Амеліна, кореспондентка LB.ua

Джерело: lb.ua