Спасо-Преображенський собор Одеси

Одеса – це унікальне приморське місто. Крім відпочинку на морському узбережжі та відвідування пам’яток типу музеїв, театрів та виставок він відомий ще й релігійністю місцевих жителів. Напевно, це один із небагатьох моментів, які поєднує сучасну Одесу з дореволюційною. За духом вона залишилася незмінною: піднесеною, релігійною. Місцеві жителі люблять ходити до храмів, їздити в монастирі, причому роблять це за переконаннями, а не для того, щоб віддати данину моді.

Найвідомішим собором Одеси є, звичайно, кафедральний — Спасо-Преображенський, розташований у самому центрі Соборної площі. Саме тут найчастіше служить архієрей, а також проводяться хресні ходи. Тут найкращий в Одесі хор — професійний випуск випускників консерваторії.

Спасо-Преображенський собор Одеси

Трохи історії

Головний собор Одеси був збудований та освячений у 1808 році. Він був найбільшою релігійною спорудою не лише в Одесі, а й у всій Російській імперії. Його зовнішній вигляд відображав релігійний та культурний рівень міста: одночасно в ньому могли бути 9000 парафіян.

У 1903 році в ньому було проведено реставрацію, після якої собор став по-справжньому величний: просторий, світлий, мармурові білі колони, плиткова підлога, сіро-білий іконостас. Обстановка так і налаштовувала на молитву: люди почувалися тут спокійно та впевнено, незважаючи на габарити будівлі. Поєднання скромності та урочистості було особливою рисою одеської релігійності.

На жаль, гоніння на церкву за радянських років торкнулися і Спасо-Преображенського собору. 1932 року його закрили, а 1936-го повністю зруйнували. Все церковне майно попередньо було вивезено, а сам храм архітектурної та історичної цінності не представляв, на думку більшовиків.

Спасо-Преображенський собор Одеси

Відродження собору розпочалося лише у 2000-х роках. У 2010 році він був повністю готовий та освячений, у ньому відновились богослужіння.

Віруючі приїжджають сюди, щоб поклонитись головній святині храму – чудотворній іконі Божої Матері Касперовської. Більше того, в Одесі склався певний ритуал: ікону доставляють у собор із села Касперівка наприкінці вересня, де вона залишається до Світлого тижня.

Собор відкритий щодня, вранці та ввечері в ньому відбуваються служби. У неділю та свята служать 2 літургії (ранню і пізню). Тут завжди багато віруючих як місцевих, так і приїжджих.

Поруч із собором знаходиться фонтан-пам’ятник, який вважається одним із символів Одеси, а також пам’ятник генерал-губернатору Новоросійська князю Воронцову.

Таким чином, Спасо-Преображенський собор Одеси — це місце, де має побувати кожна віруюча людина.

Спасо-Преображенський собор в Одесі був пошкоджений під час обстрілу в липні 2023 року. Сьогодні він знову відкритий для відвідувачів і продовжує служити головним храмом міста.